Młoda muzyka, której warto posłuchać #1

Czasami łapię się na potrzebie muzycznej świeżości i odkrycia kogoś/czegoś nowego. Sięgam wówczas po Spotify, zagłębiam się w YouTube, przeglądam blogi muzyczne, i czasami spośród setek młodych artystów wybieram kogoś (o ile w ogóle), kto na dłużej gości w moich głośnikach. Mówi się, że kto szuka, nie błądzi, ale poszukującym chciałbym trochę pomóc i zaprezentować dziesiątkę moich ulubionych zagranicznych młodych wykonawców.

Kiedy ma się wrażenie, że robienie muzyki jest teraz dużo prostsze niż kiedyś, paradoksalnie przebicie się do odbiorcy, nie mówiąc już o wybiciu się, jest zadaniem nadzwyczaj trudnym. Muzyki otrzymujemy coraz więcej, jako słuchacze stajemy się bardziej wymagający, częściej kręcimy nosem, a spośród setek nowych twarzy trudno wybrać te, które faktycznie robią na nas wrażenie. Przynajmniej doszedłem do takich spostrzeżeń obserwując swoje, często nieudolne, poszukiwania nowych twarzy. Dlatego też swoich młodych ulubieńców postanowiłem zamknąć w jednym tekście, a jako młodych rozumiem tutaj artystów, którzy są wciąż przed wydaniem debiutanckiego albumu. Padł ostatnio taki pomysł na blogowym Instagramie, więc jest!

Luka Kloser

Dwudziestojednoletnia Luka Kloser to pochodząca z Los Angeles wokalistka oraz autorka tekstów. W lipcu ubiegłego roku zaprezentowała swój debiutancki singiel Time, w którym śpiewała – trochę na przekór – że z czasem nie będzie lepiej. Zaintrygowała nieco melancholijno-tanecznymi dźwiękami, wpisującymi się w nurt dark popu. Zachwyciła zaś głębokim głosem, przepełnionym nostalgią. Marzec przyniósł jej drugi singiel – Sweet Sixteen – jeszcze ciekawszy od swojego poprzednika. W tym zestawieniu, jedna z moich faworytek. Czekam z niecierpliwością na nowości, bo relacje z koncertów, które udostępnia na swoim Instagramie, narobiły mi apetytu na więcej.

Lawrence Taylor

Pierwsze spotkanie z Lawrencem Taylorem to rok 2014 i jego piosenka Bang Bang, która znalazła się na jego rok później wydanej debiutanckiej EP-ce o tym samym tytule. Londyńczyk zaprezentował jeszcze jeden singiel Tag Team, po którym spodziewałem się bardziej debiutanckiego albumu niż dwuletniego zniknięcia artysty z moich muzycznych radarów. Kilka tygodni temu powrócił z piosenką Poor Boy, przypominającą mi o jego magnetycznym głosie i gitarowym brzmieniu, które w jego wydaniu bardzo lubię. Nowe wydawnictwo, na którym znalazło się cztery nowe utwory, podtrzymują poziom swojego poprzednika.

Niomi

Pozostajemy w Londynie, gdzie swoją muzykę tworzy pochodząca z Irlandii Niomi. Akustyczne wersje jej utworów miałem przyjemność usłyszeć przedpremierowo w ubiegłym roku podczas Sofar Sound Kraków i byłem zachwycony – brzmieniową i wokalną subtelnością, jednocześnie pełną emocji. Dotychczas wydała cztery piosenki we współpracy z Galang Music, skupiającym się na „female musicians of colour”. Gdzieś w jej muzyce słyszę Banks, ale w zestawieniu z nią, Niomi byłaby tą delikatniejszą, bardziej sensualną siostrą. W kwietniu zaprezentowała utwór Like Fire. Jej debiutancki singiel Sugar znalazł się w blogowych rankingach najlepszych piosenek oraz teledysków 2018 roku.

Bible Mami

Produkuje muzykę odkąd miała 8 lat. Wówczas używała do tego swojego iPada, teraz musi używać sprzętu mamy, bo na swój własny nie może sobie pozwolić. Tak o sobie pisze na Spotify pochodząca z Australii Bible Mami. Choć na profilu artystki w serwisie SoundCloud znajdziemy dużo więcej muzyki, niż puszczony w świat singiel, który prezentuję poniżej, to właśnie Trap Beats and Bad Bitches wydają się tym najciekawszym w jej dotychczasowym dorobku. Nieważne, czy będziecie ją wspierać i słuchać jej muzyki, czy zmusicie ją do pracy za minimalną stawkę, i tak będzie płakać.

Blanche

W 2017 roku brała udział w Eurowizji, na której zajęła bardzo wysokie czwarte miejsce. Swoją sceniczną niepewność i statyczność przemieniła w siłę, a City Lights – choć nieco chłodno przyjęte przeze mnie w półfinale – w finale wyrosło na jedną z najciekawszych piosenek 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Po niecałym roku przerwy od wielkiego sukcesu w Kijowie, Belgijka powróciła z kolejnymi singlami, niby mniej tanecznymi, ale wciąż mocno osadzonymi w nurcie dark popu. Blanche to przede wszystkim głęboka, intrygująca barwa głosu oraz solidne popowe brzmienie, które po Eurowizji trochę zamknęło się w Belgii. Pozwólmy mu ponownie wypłynąć.

Sophia Ayana

Pozostajemy w Europie i przenosimy się do Holandii, gdzie swoją muzykę tworzy Sophia Ayana – wokalistka i autorka tekstów, mająca etiopskie korzenie. Zanim zaczęła tworzyć muzykę „dla siebie”, współpracowała z ważnymi w Europie producentami (chociażby Hardwell). Największa radiostacja w Holandii określiła ją następną Rihanną i choć Rihanna jest one and only, Holenderce nie można odmówić wokalu, który wielokrotnie przypomina wokal gwiazdy z Barbadosu. W 2018 roku wydała swoją debiutancką EP-kę, na której znalazło się sześć piosenek oraz akustyczna wersja utworu Mirror.

iris

Mamy już dwa zachwycające nas młode głosy z Norwegii – mroczną Aurorę i dziewczyńską Sigrid. Teraz poznajcie iris. Obecność Aurory i Sigrid jest tutaj oczywiście nieprzypadkowa. Ta pierwsza zabrała ją ze sobą w trasę koncertową (iris wystąpiła z nią w Oslo i Bergen), a ta druga, wspierając młodszą stażem koleżankę, opublikowała nas swoim Instagramie story polecające pierwszy singiel artystki from inside a car (wówczas też o iris usłyszałem). Kilka tygodni temu iris zaprezentowała debiutancką EP-kę a sensitive being, na którym znalazło się pięć utworów oraz intro. Mój ulubiony to zdecydowanie hanging around you/crackers.

SHHE

Pod tajemniczym pseudonimem artystycznym SHHE kryje się szkocko-portugalska artystka Su Shaw, łącząca elektronikę z eterycznym wokalem. Zadebiutowała w ubiegłym roku singlem Eyes Shut, który został opublikowany na oficjalnym profilu Dazed, a w blogowym rankingu najlepszych piosenek 2018 roku znalazł się na wysokim dwunastym miejscu. W marcu wydała podwójny singiel Eyes Shut / BOY, na którym zaprezentowała swoją drugą piosenkę.

Lauren Jauregui

To chyba najpopularniejsza artystka w tym zestawieniu, która na Spotify ma ponad pół miliona obserwatorów, a w ostatnim miesiącu jej twórczość przesłuchało ponad półtora miliona słuchaczy. Wciąż jednak jej muzyka nie dotarła w dostatecznym stopniu do Polski, a dotychczasowe single lubię na tyle, że pozwoliłem sobie znaleźć dla niej miejsce pośród innych młodych twórców. Zanim zaprezentowała swoją solową twórczość, współpracowała ze Steve’em Aoki czy Marianem Hillem. W 2018 roku zadebiutowała singlem Expectations, a w styczniu tego roku jeszcze lepszym More Than That, od którego nie mogę się uwolnić. Lauren Jauregui nie tylko pisze swoje piosenki, ale również czuwa nad ich oprawą wideo. Przygotowuje się do realizacji swojego debiutanckiego albumu.

Videoclub

To francuski duet, w którym siły połączyli Adèle Castillon – bardzo popularna youtuberka – oraz Matthieu Reynaud, syn francuskiego gitarzysty jazzowego Régisa Reynauda. We wrześniu 2018 roku zaprezentowali swój debiutancki singiel Amour Plastique, a w grudniu drugi – Roi – w którym łączą electropop, przypominający ten z ubiegłej epoki, oraz rap. Ile w tej muzyce jest uroku! Indie pop w iście francuskim wydaniu.

Łapcie też playlistę, nie tylko z moją dziesiątką!

CZEKAM RÓWNIEŻ NA WASZYCH ULUBIONYCH MŁODYCH ARTYSTÓW. PODZIELCIE SIĘ Z NIMI W KOMENTARZACH, KAŻDY W KOŃCU LUBI ODKRYWAĆ!Polub bloga na Facebooku