Młoda muzyka, której warto posłuchać #4

Czwarta odsłona blogowego cyklu Młoda muzyka poświęcona jest dziesięciu artystkom, zupełnie różnym, ale równie intrygującym. Każda z nich jest wyjątkowa na swój własny sposób. Osiem z nich rozwija się na naszym rodzimym podwórku, dwie pochodzą z Wielkiej Brytanii. Zwróćcie na nie uwagę, bo o niektórych z nich za niedługo może być szczególnie głośno! Feel the #girlpower!

MŁODA MUZYKA #1
MŁODA MUZYKA #2 PL
MŁODA MUZYKA #3

„młoda muzyka” – w rozumieniu tego cyklu: artyści, którzy wciąż są przed wydaniem swojego własnego debiutanckiego albumu.Holly Humberstone

To dwudziestoletnia artystka z brytyjskiego Grantham, której twórczość inspirują Damien Rice, Lorde, Bon Iver, Phoebe Bridgers czy HAIM. Na chwilę obecną ma na swoim koncie trzy single, koncerty z Lewisem Capaldim oraz występ w ramach VEVO DSCVR at Home. W swojej muzyce niezależność łączy z popem, a w jej najlepszym Falling Asleep at the Wheel usłyszymy nuty z Lay All Your Love On Me Abby. Słucham dotychczasowych dokonań i mam wrażenie, że lada chwila będzie o niej bardzo głośno, dlatego sprawdźcie jej muzykę zanim to będzie modne. Na zachętę dodam, że Holly jest podobno ogromną fanką Władcy Pierścieni.

Zagłosuj na Falling Asleep at the Wheel na blogowej liście przebojów.

malinka

Z Wielkiej Brytanii przenosimy się na polskie podwórko, a właściwie do Białegostoku, skąd – według profilu na SoundCloud – pochodzi moje ostatnie odkrycie owej platformy. Gdy myślałem, że na tym tracącym na popularności serwisie streamingowym nie zaskoczy mnie już nic, nagle usłyszałem malinkę i jej miód – chwytliwy romans z nowoczesnym r&b i soulem. Gdybym miał się pobawić w skojarzenia, powiedziałbym, że w tej piosence odnaleźliby się przede wszystkim Ci, którym w serduchu gra Gaja Hornby Margaret czy ostatnie IDeal od Rosalie. O samym projekcie muzycznym jeszcze niewiele wiadomo, ale bardzo mocno czekam na rozwój sytuacji, bo to, co słyszymy teraz, zwiastuje dużo dobrego!

Zagłosuj na miód na blogowej liście przebojów.

Magda Kluz

Nie tak dawno połowa duetu SEALS (wciąż wracam do znakomitego Latam, które jest moim osobistym faworytem), teraz indywidualność stawiająca pierwsze solowe kroki pod szyldem projektu FONOBO Pitcher. Magda Kluz to wokalistka i autorka tekstów, która w swojej twórczości łączy osobiste teksty oraz gitarowe brzemienia. Ich pierwszym oficjalnym owocem był singiel Rzeka, pełen wakacyjnego ciepła i lekkości, ale też niepowtarzalnej wrażliwości, której nie sposób się oprzeć. Przynajmniej ja nie potrafiłem. Już 23 lipca artystka wyda kolejny singiel Slow and Quiet, który będzie drugim zwiastunem nadchodzącej EP-ki.

Zagłosuj na Rzekę na blogowej liście przebojów.

PAULA ROMA

Nowa muzyczna odsłona Pauliny Romaniuk, ćwierćfinalistki The Voice of Poland, która swój pierwszy singiel jako PAULA ROMA wydała w ramach świetnego My Name Is New Kayaxu, po raz kolejny powracającego przy okazji cyklu Młodej muzyki. Jej Niedopowiedzenia sprawiają, że jest obecnie jedną z najciekawszych artystek projektu, a jej charkaterny, charyzmatyczny wokal świetnie współgra z gitarowym, zadziornym brzmieniem. Po singlu mój apetyt na więcej wzrósł bardzo mocno i jestem szczerze podekscytowany rozwojem sytuacji. Kto wie, może będzie kolejną artystką, której udział w projekcie zakończy się kontraktem płytowym? Tego jej szczerze życzę!

Zagłosuj na Niedopowiedzenia na blogowej liście przebojów.

Marzena Ryt

Zachwyciła mnie w dziesiątej edycji The Voice of Poland wspaniałym występem na blindach, a jej wykonanie Nothing Breaks Like a Heart z repertuaru Miley Cyrus i Marka Ronsona to jeden z najciekawszych występów pośród wszystkich edycji polskiej wersji programu. Długo nie musieliśmy czekać, a Marzena Ryt zaprezentowała debiutancki singiel Obca cywilizacja wydany pod szyldem Magic Records. Dwa kolejne – Wybornie oraz Cyklicznie, będący efektem współpracy z Marcinem Wyrostkiem – podkreśliły muzyczny styl artystki. Bardzo lubię tę delikatność połączoną z przebojowością, ale też teksty, w których Marzena Ryt zdaje się dobrze bawić. I ta barwa!

Zagłosuj na Cyklicznie na blogowej liście przebojów.

Lily Denning

Na chwilę uciekamy z polskiego podwórka i powracamy na momencik do Wielkiej Brytanii, bo tam zachwyca dwudziestoletnia Lily Denning, brzmieniowo balansująca pomiędzy popem oraz elektroniką. Jej debiutancki singiel Armageddon to prawdziwy electropopowy banger, od którego nie sposób się uwolnić. Szkoda, że doczekał się jedynie tanecznego teledysku, bo słuchając tej piosenki widzę w swojej głowie dużo więcej. Drugie Me, Myself & I jedynie potwierdziło, że warto się Lily Denning przyglądać, ale na kolejny banger musieliśmy czekać aż do czerwca tego roku, kiedy to artystka zaprezentowała Spit It Out – każdego szanującego się fana popu ten refren nie powinien pozostawić obojętnym.

Zagłosuj na Spit It Out na blogowej liście przebojów.

Natalia Świerczyńska

Zwolnijmy na chwilę. Szerszej publiczności znana z The Voice of Poland, w zeszłym roku wydała album z interpretacjami piosenek Franka Sinatry, jesienią zaś usłyszymy jej pierwszy autorski album, będący efektem kontraktu z wytwórnią MTJ. Jego pierwszym zwiastunem jest mocny, poruszający Las – dla autorki bardzo ważny i osobisty, wiążący się bezpośrednio z jej korzeniami, przeżyciami, ale też wojennymi opowieściami jej babci. Atmosfera, poruszający tekst i genialny wokal. Tego też spodziewam się na nadchodzącej płycie: przede wszystkim emocji.

Zagłosuj na Las na blogowej liście przebojów.

Faustyna Maciejczuk

Pochodząca z Białegostoku Faustyna Maciejczuk to druga artystka, która wydała swój singiel w ramach projektu FONOBO Pitcher. Ukończyła II stopień Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec, występowała w musicalach Opery i Filharmonii Podlaskiej, obecnie studiuje muzykologię oraz czaruje swoją autorską muzyką. Jej singiel W mojej głowie to kolorowa, bardzo wakacyjna propozycja, której – idąc za tytułem – nie sposób wyrzucić z głowy. „Znowu myślę o Tobie, tylko jedno w mej głowie” – no właśnie, tylko jedno. Dajcie się porwać!

Zagłosuj na W mojej głowie na blogowej liście przebojów.

Marie

Pisze teksty, śpiewa, gra na gitarze, a w swojej biografii na Facebooku ma napisane, że dwa lata temu ułożyła kostkę przed domem i dostała symboliczną nagrodę od papy. W czerwcu zaprezentowała słuchaczom swoją debiutancką, bardzo słodką Candybar EP, na której znajdziecie Watę, Słony karmel, a nawet Miód. Najlepsza tam jest jednak Chewing Gum, prawdziwa petarda, na pierwszym wydawnictwie Marie najbardziej przebojowa i tekstowo niepokorna. Chyba zasłużyła na kolejną nagrodę, ale może już nie tylko od papy? Sugar pop, którego na polskim podwórku jeszcze nie było.

Zagłosuj na Chewing Gum na blogowej liście przebojów.

Julia Pośnik

Dwudziestoletnia Julia Pośnik ma na swoim koncie cztery opublikowane autorskie utwory, ale dopiero ten ostatni Zakochałam się w nieznajomym odbił się szerokim echem w Internecie, docierając na szczyt listy Polska Viral 50 na Spotify. Nic dziwnego, ciężko nie przepaść w vibie utworu i jego charakterze, w którym pełno jest luzu i swobody. Młoda artystka może się pochwalić jeszcze wydanymi w 2018 roku anglojęzycznymi ID oraz Crush, jak również opublikowanym rok później Wolnym domem, nagranym we współpracy z C’est K. Julia Pośnik idzie w bardzo dobrym kierunku – jest tutaj charyzma i charakter, a jednocześnie chwytliwość i nowoczesność.

Zagłosuj na Zakochałam się w nieznajomym na blogowej liście przebojów.

Czekam w komentarzach na Wasze propozycje do kolejnej części młodej muzyki, bo na mojej liście zapisują się kolejne nazwiska! Także piątej odsłony spodziewajcie się już niebawem!

foto: media społecznościowe artystów (Facebook/Instagram)Polub bloga na Facebooku