Filmy o tematyce LGBT, które warto zobaczyć

Pride Month dobiega powoli końca, dlatego na jego zwieńczenie przygotowałem dla Was kilka filmów z ostatnich lat poświęconych tematyce LGBT, które warte są Waszej uwagi. Dla wielu z Was tekst nieco spóźniony, według mnie zawsze aktualny, bo nie tylko miesiąc czerwiec zobowiązuje nas do szacunku, tolerancji czy „dumy”. To jedynie czas czysto symboliczny, odwołujący się do przełomowych dla społeczności zdarzeń sprzed ponad 50 lat.

Postanowiłem zrezygnować z wyborów oczywistych.

Sekretna miłość
reż. Chris Bolan

Historia Pat Henschel oraz Terry Donahue, które przez lata ukrywały swoją miłość przed najbliższymi, bojąc się osądu i odrzucenia. Dochodzą jednak do tego etapu życia, w którym ich wzajemna troska nie jest wystarczająca, a same potrzebują dodatkowej opieki. Dokument Netflixa to opowieść o ponad 70 latach wspólnego życia dwóch kobiet, w trakcie których wciąż budowała się niepowtarzalna relacja, pełna szacunku i uczucia, niepozbawiona problemów pojawiających się na drodze zakochanych. Film skupia się na ostatnich latach wspólnego życia kobiet, które – wbrew stażu – są kolejnymi chwilami ścierania się i dochodzenia do kompromisów. Zwieńczenie tej miłości jest przepiękne.

Poziom wzruszenia? Płakałem.

Zobacz na: Netflix

Krewetki w cekinach
reż. Cédric Le Gallo, Maxime Govare

Komedia, która wywoła na Waszych twarzach wieeeelki uśmiech! Punkt wyjścia filmu jest przynajmniej intrygujący – znany francuski pływak zostaje oskarżony o homofobię i w ramach „kary” staje się trenerem tytułowych Krewetek w cekinach: amatorskiej gejowskiej drużyny piłki wodnej, która jest w trakcie przygotowań do zawodów Gay Games. Od razu Wam zdradzę, że schemat w tym filmie goni schemat, a przemiana trenera wzbudza wiele wątpliwości, ale to jak ten film zaraża humorem jest niepowtarzalne. Dużo muzycznych szlagierów (kto nie tupie nóżką do Boys Boys Boys Sabriny?), mnóstwo energii, sporo śmieszkowania, czasem nawet z jakichś tam prześmiewanych stereotypów, a na końcu jest jeszcze trochę miejsca na wzruszenia. Komedia, która wzbudziła moją szczerą sympatię, a o to naprawdę trudno.

Zobacz na: Player

Na zawsze Laurence
reż. Xavier Dolan

Najbardziej niedoceniany film Xaviera Dolana, dlatego też zaznaczam tutaj jego obecność osobno od pozostałych filmów Kanadyjczyka. Dla jednych trzygodzinny pokaz narcyzmu reżysera, dla innych (w tym dla mnie) niesamowite emocjonalne przeżycie, robiące potężne wrażenie teledyskowymi, niekiedy niemal kampowymi scenami, pozostające z widzem na wieczność. Na zawsze Laurence to historia tytułowego trzydziestolatka, który od zawsze czuł się kobietą uwięzioną w ciele mężczyzny i w swoje okrągłe, trzydzieste urodziny decyduje się na zmianę. Stawia jednocześnie pod znakiem zapytania swój związek z Fred, która będzie musiała podjąć wyzwanie razem z nim.

To jest najlepszy film, jaki kiedykolwiek widziałem.

Zobacz na: VOD

Śmierć i życie Marshy P. Johnson
reż. David France

Kolejny na tej liście dokument Netflixa, tym razem opowiadający o Marshy P. Johnson – transseksualnej ikonie Nowego Jorku, która zginęła w tajemniczych okolicznościach w 1992 roku, a jej śmierć wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Do sprawy powraca aktywistka Victoria Cruz, która stara się dojść do prawdy na temat tragicznego zdarzenia oraz szybkiego zakończenia śledztwa w tak niejednoznacznej sprawie. Historia Marshy P. Johnson jest dobrym pretekstem do opowiedzenia o okropnych nierównościach, tragicznych losach osób trans, ale również dawniejszego stosunku społeczności LGBT do ich działalności. Solidny dokument, który miewa rewelacyjne momenty.

Zobacz na: Netflix

Girl
reż. Lukas Dhont

Film Lukasa Dhonta to mój ulubiony filmowy debiut, który mogliśmy oglądać w polskich kinach w 2019 roku. Girl opowiada historię piętnastoletniej Lary, marzącej o byciu baletnicą. Bohaterka jest w trakcie fizycznej transformacji z chłopca w młodą kobietę, oczekując na kwalifikację do najważniejszej operacji. Otaczający ją tolerancyjny świat (niezadająca niepotrzebnych pytań rodzina, wyrozumiali znajomi) jest tolerancyjny jedynie pozornie, a niewygodne podkreślanie „inności” bohaterki nieśmiało przewija się przez jej życiowe zdarzenia (lub też śmielej jak chociażby podczas piżama party). Smutny to film, ponieważ podaje w wątpliwość zjawisko tolerancji, miażdżący bolesnym zakończeniem. Ale też na swój sposób piękny. Historia, która w tej formie raczej jeszcze nie mogłaby wydarzyć się w Polsce.

Zobacz na: VOD, HBO GO, Cineman

Konsekwencje
reż. Darko Štante

Konsekwencje to austriacko-słoweńska koprodukcja, która zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie podczas OFF Camery w Krakowie. Główny bohater filmu zostaje odesłany na wniosek rodziców do ośrodka poprawczego, w którym poznaje głowę elitarnej miejscowej grupki, charyzmatycznego Zeljko. Pomiędzy chłopakami nawiązuje się specyficzna wieź, w której buzują najróżniejsze emocje, prowadzące do spodziewanego, ale niezwykle mocnego punktu kulminacyjnego. Scenariuszowo nie jest to kino specjalnie wyróżniające się na tle innych filmów inicjacyjnych, ale pod względem klimatu jest genialne. Męskość, przemoc i sporo słoweńskiego rapu – takie są Konsekwencje.

Zobacz na: HBO GO

Tancerka
reż. Stéphanie Di Giusto

Francuski film biograficzny, w którym wątek fascynacji lesbijskiej jest jednym z ważniejszych motywów, choć ostatecznie nie jest tym najistotniejszym. Na pierwszym planie zostaje postawiona Marie-Louise Fuller, czyli artystka, która zasłynęła ze swojego tańca serpentynowego, do którego wykorzystywała niepowtarzalny strój oraz grę świateł. Intrygująca w filmie jest relacja pomiędzy nią a jej podopieczną Isadorą Duncan, z którą zaczyna ją łączyć więź pełna napięcia, również tego erotycznego. Mimo wszystko Tancerka to jednak przede wszystkim wspaniały spektakl taneczny, który zapiera dech w piersiach niepowtarzalnym tańcem.

Portret kobiety w ogniu
reż. Céline Sciamma

Bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów 2019 roku, porażający subtelną lesbijską fascynacją, ale również doskonałością, w której Portret kobiety w ogniu ociera się o bycie niepowtarzalnym dziełem sztuki. Z Paryża przybywa malarka, która ma sportretować młodą arystokratkę, przygotowywaną do zaaranżowanego małżeństwa. Artystka obserwuje obiekt swojej sztuki, a owa obserwacja staje się na tyle intensywna, że kobiety zaczynają się wzajemnie przenikać. Często w kontekście filmu Sciammy przywołuje się przebojowe Tamte dni, tamte noce, w których (podobno, bo ja tego w pełni nie doświadczyłem) wszystko dzieje się pomiędzy dwójką bohaterów w ich gestach czy niejednoznacznych spojrzeniach. Jeżeli jest to prawda, wiedzcie, że tutaj to wszystko wydarza się znacznie mocniej i jeszcze intensywniej. Cudowne kino, nie wspominając już o jego zakończeniu.

Zobacz na: Player, VOD, Cineman

Tom of Finland
reż. Dome Karukoski

Biografia jednej z największych ikon kultury gejowskiej, fińskiego rysownika Touko Laaksonena, który po wojnie powraca do ogarniętych represjami homoseksualistów Helsinek. Ujściem dla jego fascynacji okazuje się sztuka, która – po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych – sprawia, że staje się jednym z najważniejszych artystów społeczności gejowskiej. Ukrywający się pod tytułowym pseudonimem, Tom of Finland rysuje dojrzałych, dobrze zbudowanych mężczyzn, których cechami charakterystycznymi są skóra oraz wąs. Ładnie nakręcony, będący fińskim kandydatem do Oscara, może nie jest idealnym filmem, ale portretuje postać, którą bez wątpienia warto poznać.

Zobacz na: OutFilm

Spojrzenia
reż. Andrew Haigh

Tym razem zamiast filmu serial, którego dwa sezony, niekontynuowane, zostały zwieńczone pełnometrażowym filmem telewizyjny. Mowa o produkcji Spojrzenia w reżyserii Andrew Haigha, który stoi za bardzo ważnym w kontekście kina gejowskiego Zupełnie innym weekendem, czy kameralnym dramatem 45 lat. Serial poświęcony jest trójce przyjaciół z San Francisco, którzy borykają się z przeróżnymi mniejszymi lub większymi problemami – Patrick próbuje wrócić do randkowania, Agustín choć obawia się stabilizacji i rutyny, postanawia przeprowadzić się do swojego partnera, a najstarszy z nich Dom czuje niespełnienie na tle zawodowym i prywatnym. Różne etapy życia, a problemy bardzo wspólne. Komediodramat bez uprzedzeń, bez stereotypów, z inteligentnym humorem i mnóstwem ciepła bijącym od bohaterów. Serial jest świetny, film zwieńczający dwa sezony niestety nieco gorszy.

Zobacz na: HBO GO

(lista będzie z czasem aktualizowana)Polub bloga na Facebooku